середа, 28 січня 2015 р.

Сімейне фото - це...

Роздуми про те, яку роль відіграє сімейна фотографія в сучасному світі і чому ще зовсім недавно їй надавалось вирішальне значення, а тепер цінність її втрачається.
Це традиції
Пригадайте, коли востаннє ви гортали сімейний альбом з фотографіями. Згадали? А тепер дайте відповідь, скільки років цим фото? От-от. Вам, до речі, ще пощастило - у більшості сучасних сімей таких альбомів взагалі немає. Здавалося б, навіщо вони потрібні, якщо найвдаліші фото можна викладати у віртуальні альбоми в соцмережах, а ті, які просто шкода видалити, будуть роками "припадати пилом" на електронних носіях! Звісно, поки вірус не поїсть їх всі.
Ще 20-30 років тому назад, щоб зробити якісну сімейну фотографію, людям доводилося іти в фотосалон. Мами робили зачіски, тати одягали найкращі піджаки, діток вбирали в святковий одяг. Запрошували братів і сестер, а по дорозі в салон обов'язково заїжджали по бабусь і дідусів. Сімейна фотографія була ритуалом, що об'єднував родичів, приводом зустрітися з тими членами сім'ї, з якими в повсякденному житті зв'язок був майже втрачений. Процес зйомки перетворювався в свято.
Фото з власного домашнього архіву

Це пам'ять
Фотографія - інструмент, який робить пам'ять майже матеріальною, фізично відчутною; його основна ціль - зберігати і фіксувати. Сімейна фотографія може і повинна допомагати дитині пізнавати світ, адже пізнання вона починає саме з сім'ї. Якщо дитина росте в домі, де на стінах висять фотознімки бабусь і дідусів, в домі, де перегляд сімейного альбому - добра традиція, вона із раннього віку відчуває себе частиною чогось більшого, аніж вона сама. Дитина повинна знати, ким були його предки і звідки походить її прізвище, розуміти, що її життя - не чистий лист, а нова сторінка в товстій літописній книзі цілого роду.
Тяга до коренів, прагнення дізнатись більше про сімейну історію можуть виникати у людини на будь-якому етапі життя. Часто це відбувається в кризові, переломні часи: опинившись в життєвому глухому куті, ми намагаємось краще зрозуміти себе і звертаємось до минулого своєї сім'ї. Домашні архіви, в яких зберігаються документи і листи, дають багатий фактичний матеріал, але оживити нечіткі силуети реальних людей з неповторними рисами обличчя і проникливими поглядами, можуть тільки фотографії.
Фото з власного домашнього архіву

Це важливіше, ніж Instagram
Скільки фотографій зберігається на жорсткому диску вашого комп'ютера? А на смартфоні? У вас є інстаграм? Наскільки б дорогими не були для нас сімейні альбоми, варто визнати: сьогодні технічний прогрес максимально знецінив фотографію. Ми знімаємо на все, що фотографує, не надаючи цим знімкам практично ніякого значення. Головна ціль цих "фоток" - набрати побільше "лайків", через декілька днів ми забуваємо про них і вкрай рідко переглядаємо знову. Те ж відбувається із сімейними фотографіями: сотні майже однакових фотографій можуть накопичуватися на флешках, дисках, але ви ніколи не потримаєте їх в руках і навряд почнете довгенько роздивлятись кожен кадр, намагаючись роздивитись там щось нове.

Паралельно із знецінення фотографії падає і авторитет фотографа. Здавалось би, навіщо за великі суми наймати людину, якщо ти сам маєш фотоапарат і в тебе прекрасно виходить натискати на кнопку? Розуміння того, що фотозвіт з важливої події, яку ти зняв самостійно, більше схожий на кашу з неправильних ліній і несумісних кольорів, зазвичай приходить надто пізно. Зрозуміло, що ні про яку естетику мова тут не йде, як, в принципі, і про те, щоб знову зібрати гостей на ювілей дідуся чи ще раз зіграти весілля.


Це спосіб зміцнити сім'ю
Незважаючи на тотальне знецінення цифрового кадру, фотографія може позитивно впливати і впливає на життя людини. Правильно організований процес зйомки і якісні професійні знімки несуть в собі серйозний терапевтичний ефект. Втомлена від побутових проблем і роботи жінка перед об'єктивом знову відчує себе бажаною та привабливою, а подружжя, яке останнім часом тільки те й робить, що свариться, помітить як гармонійно вони виглядають разом на фото.
Досвідчені фотографи радять проводити сімейну фотосесію хоча б раз в рік, наприклад на великі свята чи дні народження старших родичів.
Важливо не тільки знати історію минулих поколінь, але й вести сучасний літопис своєї сім'ї з допомогою фотографії. Сімейна зйомка - це один з найефективніших інструментів підтримки і зміцнення сім'ї.

Немає коментарів:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...